Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie

III Powiowy Przegląd Zespołów Ludowych i Śpiwaczych w Czarnocinie

Utworzono dnia 09.10.2019

6 października 2019 roku odbył się III Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych i Śpiewaczych w Czarnocinie, którego organizatorem była Gmina Czarnocin, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim i Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie. W przeglądzie wzięło udział 8 zespołów z terenu powiatu piotrkowskiego tj; Zespół Jacy Tacy Moszczeniacy reprezentujący Gminę  Moszczenica, Chór Jana – z Gminy Ręczno, Zespół Piliczanie – reprezentujący Gminę Sulejów, Zespół Obrzędowy Wolborskie Nuty – z Gminy Wolbórz, Zespół Grabiczanie z Gminy Grabica, Zespół Pasjonatki z Gminy Wola Krzysztoporska, Zespół Nad Wolbórką reprezentujący Gminę Wolbórz oraz Zespół Ludowa Biesiada z Czarnocina.  Zespoły były oceniane przez zacne jury w składzie: Izabela Perzyna, Anna Cymmerman i  Przemysław Bogusławski  w 3 kategoriach:

- zespoły śpiewacze

- obrzędy i zwyczaje

- utwór z repertuaru Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy jego urodzin

 

W oczekiwaniu na wyniki komisji konkursowej czas widzom umilał Dziecięcy zespół „Koraliki” z Czarnocina, który po raz kolejny skradł serca publiczności, a także swój pokaz dała „Kapela Tolka Gałązki” z Moszczenicy, która swym występem poderwała do tańca publiczność oraz oczekujące na ocenę zespoły.

 

Podczas przeglądu publiczność miała możliwość zachwycać się wystawą pn. „Piękno naszej małej Ojczyzny”, która miała na celu pokazać wzornictwo oraz kolorystykę zarówno strojów ludowych jak również makatek, serwetek i elementów dekoracyjnych z naszego regionu. Zebrane zbiory, nawet z okresu międzywojennego,  wzbudziły duże zainteresowanie uczestników imprezy. Ekspozycja była częstym przedmiotem rozmów i wspomnień z lat dzieciństwa obserwatorów.

 „Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, którzy włączyli się w zbiórkę eksponatów i użyczyli swoje „rodzinne pamiątki” przyczyniając się tym samym do prezentacji piękna naszej małej ojczyzny” – mówi Pani Milena Dzięcielewska – inicjator wystawy, dyrektor GBP w Czarnocinie. Z pomocą „przyjaciół biblioteki” Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie, mogła zrealizować ową wystawę.

 

Poniżej fotorelacja, która w części odzwierciedla „Piękno naszej małej Ojczyzny”. Zapraszamy!

"Piękno naszej małej Ojczyzny"

Utworzono dnia 09.10.2019, 12:03

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny